Sok czy nie sok?

Drogi konsumencie czy zastanawiałeś się kiedyś czy to, co kupujesz zazwyczaj w kartonie lub innym opakowaniu to na pewno sok? Czy może napój? Czy jest jakaś różnica?


Otóż wchodząc do działu z sokami i napojami w każdym markecie jesteśmy ze wszystkich stron bombardowani kolorowymi opakowaniami produktów, na każdym z nich widnieją namalowane soczyste owoce, producenci reklamują się w telewizji, jakie to ich "soki" są pyszne (nigdy nie pada to słowo w reklamach napojów), produkowane ze świeżych owoców, ile to mają witamin i tak dalej. Niestety, jeżeli się przyjrzymy opakowaniom to mało, które ma napis SOK. Czy daje ci to do myślenia? Otóż postaram się rzucić trochę światła na tą sprawę.


Czym jest sok?
Według ustawy to:
"Produkt zdolny do fermentacji, ale niesfermentowany, otrzymany z jadalnej części owocu jednego lub większej ilości gatunków zdrowych i dojrzałych, świeżych lub schłodzonych lub zmrożonych owoców, posiadający charakterystyczny kolor, aromat i smak typowy dla soku z danego owocu, z którego produkt jest wytwarzany"
Czyli w praktyce sok to wyciśnięty owoc, lecz niestety może zawierać dodatek cukru do 15 g na litr soku, lecz według nowej dyrektywy UE niedługo znikną wszystkie soki z cukrem i  w sprzedaży będą mogły być tylko czyste naturalne soki.


Sok owocowy z zagęszczonego soku, czyli  najczęściej z przecieru owocowego:
"Zdolny do fermentacji, ale niesfermentowany produkt otrzymany przez odpowiednie procesy fizyczne, takie jak przetarcie przez sito, rozdrobnienie lub zmielenie jadalnych części całego lub obranego owocu bez usuwania soku." 
Sok ten jest odtworzony przez nawodnienie go wodą zdatną do picia. Mówiąc najprościej, najpierw woda została usunięta a później z powrotem dodana.



Pojęcie sok 100%  " można zastosować w oznakowaniu soków otrzymanych bezpośrednio z owoców jak i soków odtworzonych z zagęszczonych soków owocowych, do których nie dodano cukru, witamin, oraz innych składników, które można dodawać w procesie produkcyjnym celem odróżnienia go np. od soku wzbogaconego witaminami."
Produkt najbliższy oryginałowi czyli naturalnemu owocowi. Natomiast napis "bez dodatku cukru" to tylko chwyt marketingowy, ponieważ i tak nie można tego cukru dodać do soku 100%.



Nektar owocowy jest to rozcieńczony wodą sok z dodatkiem cukru. Według ustawy zawartość soku w nektarze musi wynosić pomiędzy 25 a 50%, cukry i miód maksymalnie do 20% a reszta to woda. Więc tak naprawdę płacimy za rozcieńczony i posłodzony sok. Według nowych zmian z opakowań musi zniknąć napis "bez cukru”, jeśli takowy znajduje się na opakowaniu. Ponieważ zamiast cukru są dodawane do niego inne substancje słodzące.


Do wszystkich tych produktów można dodawać witaminy i składniki mineralne. Dodatkowo można ponownie wprowadzać aromaty, miazgę i komórki miąższu. Dlatego często można spotkać soki z dodatkiem np. miąższu.
Dodawać można również sok cytrynowy lub sok z limonek lub zagęszczony sok cytrynowy lub zagęszczony sok z limonek, do 3 g na litr soku.
W przypadku soku pomidorowego i soku pomidorowego z zagęszczonego soku: sól, przyprawy i aromatyczne zioła.

A na koniec napoje owocowe. Czym jest napój?
Dokładnie trudno określić, ponieważ nie ma jednolitej ustawy, która by to precyzowała, ale można przyjąć, że jest to płyn, którego głównym składnikiem jest woda a dodatek soku jest czasem minimalny za to ilość cukrów jest dość duża. Nie można zapomnieć o barwnikach, aromatach czy też konserwantach, dla przykładu powiem, że Coca cola czy też wody smakowe też są napojami.


Podsumowując, przy wyborze czegoś do picia musimy zawsze czytać etykietę, tak jak wspominałem powyżej producenci nie chwalą się tym, że ilość soku jest niska, bo i po co, natomiast mają obowiązek podania składu, zwykle jest on zapisany małymi literami na opakowaniu. Więc, jeżeli drogi Konsumencie chcesz kupić prawdziwy sok to szukaj potwierdzenie tego w opisie. A nie patrząc tylko na piękne rysunki bo nie zawsze odzwierciedlą one rzeczywistość.